Jak krok po kroku założyć jednoosobową działalność gospodarczą? Biuro rachunkowe z Białegostoku wyjaśnia, jak tego dokonać w czterech prostych krokach

biuro rachunkowe Białystok

„Biuro rachunkowe Białystok” — tę frazę w wyszukiwarkę Google wpisała Agnieszka, gdy planowała założyć jednoosobową działalność gospodarczą (JDG). Dziewczyna nie czuła się na siłach, aby samemu ogarnąć wszelkie formalności z tym związane. Postanowiła poprosić o pomoc księgowego…

Wkrótce trafiła na biuro księgowe, które zaoferowało się, że pomoże jej założyć JDG. I tak przeprowadziło Agnieszkę przez cztery proste kroki, w czasie których spełniło się marzenie dziewczyny i powstała jej pierwsza firma. Jakie to były kroki oraz ile kosztowało założenie JDG? O tym poniżej…

Krok pierwszy: biuro rachunkowe z Białegostoku przeprowadza wstępny wywiad z przedsiębiorcą

W pierwszym kroku Agnieszka spotkała się z księgowym w jego biurze, żeby odpowiedzieć na kilka kluczowych pytań, pomocnych w rejestracji JDG.

Czego dotyczyły pytania księgowego?

  • Ustalenia zakresu działalności. Najpierw księgowy zapytał, w jakiej branży będzie działać Agnieszka.
  • Sklasyfikowania działalności. Potem, na bazie powyższych odpowiedzi, ustalili kody PKD (Polska Klasyfikacja Działalności), które najlepiej charakteryzowały zakładaną przez dziewczynę firmę.
  • Wyboru formy opodatkowania. Księgowy doradził, który sposób opodatkowania będzie w tym przypadku najlepszy: ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, zasady ogólne czy podatek liniowy.
  • Wyboru formy płacenia składek ZUS. Na koniec szef biura wyjaśnił, że do wyboru są trzy warianty: ulga na start, preferencyjny ZUS i duży ZUS, a następnie wyjaśnił, która z nich okaże się właściwa w tym konkretnym przypadku.

Całe spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze, przy kilku filiżankach kawy. Dziewczyna chętnie i z detalami odpowiadała na wszystkie zadane pytania, a księgowy udzielał fachowych, rzetelnych porad. Szef biura wyjaśniał wszystko bardzo prostym językiem, tak że Agnieszka, chociaż nie miała wiedzy z dziedziny księgowości, chwytała wszystko w lot.

Krok drugi: biuro rachunkowe z Białegostoku pomaga w rejestracji działalności gospodarczej

W drugim kroku Agnieszka wraz z księgowym zarejestrowali firmę w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Dokonali tego online, za pomocą formularza dostępnego na stronie rządowej.

Jak wypełnili wniosek CEIDG-1?

  • Wprowadzili nazwę i NIP biura rachunkowego, z którego usług skorzystała dziewczyna.
  • Określili miejsce przechowywania dokumentacji księgowej, podając adres biura księgowego, dzięki czemu skarbówka odwiedzi ten adres i nie będzie niepokoić szefowej firmy w jej domu.
  • Wprowadzili nazwę firmy, która zawierała nazwę własną firmy oraz imię i nazwisko przedsiębiorcy.
  • Podali dane osobowe, czyli imię, nazwisko, PESEL i NIP przedsiębiorcy.
  • Wpisali adres zamieszkania, do którego Agnieszka posiadała tytuł prawny, za sprawą czego został jej przypisany urząd skarbowy.
  • Gdy podawali numer telefonu i adres e-mail właścicielki firmy, księgowy doradził, aby zrobić to w formie niejawnej, dostępnej wyłącznie dla urzędów.
  • Jeśli chodzi o przewidywaną liczbę pracujących, wpisali „1”, gdyż Agnieszka nie planowała nikogo zatrudniać.
  • Określili kody PKD: wpisali więcej, tak na wszelki wypadek, ponieważ to nic nie kosztuje.
  • Wybrali jedną z trzech form opodatkowania.

Oprócz powyższego wpisali także datę rozpoczęcia działalności, w polu adresu doręczeń i stałego miejsca prowadzenia działalności wpisali „brak”, określili pełnomocnika oraz wprowadzili numer rachunku bankowego dla firm, a pole „Zawiadomienie o prowadzeniu ksiąg rachunkowych” pozostawili puste, gdyż nie zamierzali prowadzić pełnych ksiąg rachunkowych.

Krok trzeci: biuro rachunkowe z Białegostoku zgłasza JDG do ZUS-u

W trzecim kroku księgowy zgłosił Agnieszkę do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jako płatnika składek. To także zrobił online, przez przeznaczoną do tego platformę elektroniczną. Właścicielka firmy zamierzała skorzystać z ulgi na start, więc wybrał formularz ZUS ZZA.

Na jakie dwa kody należy zwrócić uwagę przy wypełnianiu tego formularza?

  • Po pierwsze na kod tytułu ubezpieczenia. Ten kod odpowiada za określenie podstawy, na której dana osoba jest zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego i społecznego. Składa się on z sześciu cyfr. I tak pierwsze cztery określają rodzaj ubezpieczenia, kolejna oznacza prawo do emerytury lub renty, a ostatnia – stopień niepełnosprawności. Agnieszka, jako osoba chcąca skorzystać z ulgi na start, niemająca stopnia niepełnosprawności oraz niebędąca emerytką lub rencistką, uzyskała kod 05.40.00.
  • Po drugie na kod wykonywanego zawodu. Jest to numer, który dotyczy konkretnego zawodu, zgodnie z obowiązującą klasyfikacją, określoną na podstawie rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 sierpnia 2014 roku, dotyczącego klasyfikacji zawodów i specjalności, a także zakresu jej stosowania (Dz.U. z 2021 r., poz. 2285). Księgowy posłużył się wyszukiwarką kodów, dzięki której wybrał numer kodu przypisany zawodowi Agnieszki.

Krok czwarty: biuro rachunkowe z Białegostoku zarejestrowało przedsiębiorcę do VAT-u

W czwartym kroku księgowy złożył zdalnie (online) formularz VAT-R, dzięki czemu Agnieszka została płatnikiem VAT-u.

Kiedy należy zgłosić rejestrację do VAT-u?

  • Dzień przed rozpoczęciem obowiązku podatkowego, bo skarbówka nie rejestruje wstecz.
  • Przed rozpoczęciem miesiąca, w którym planuje się rezygnację ze zwolnienia podmiotowego lub zwolnienia przysługującego rolnikowi ryczałtowemu.
  • Przed dniem, w którym traci się prawo do zwolnienia z VAT-u, co nastąpi po przekroczeniu limitu 200 tysięcy złotych.
  • Przed przeprowadzeniem pierwszej sprzedaży usługi lub towaru, które podlegają opodatkowaniu VAT-em.

Jak wypełnić formularz VAT-R?

  • Należy wpisać datę rejestracji do VAT-u.
  • Trzeba wybrać właściwą opcję VAT-u, odpowiednią do swojej sytuacji.
  • Należy zaznaczyć cel złożenia formularza: „rejestracyjny”.
  • Powinno się potwierdzić dane, czyli adres zamieszkania, nazwę urzędu skarbowego i datę ubezpieczenia w ZUS-ie.

Warto dodać, że jako nowy podatnik VAT-u Agnieszka nie mogła prowadzić rozliczeń kwartalnych, ale w pierwszym roku działalności musiała składać deklaracje miesięczne. Gdy dziewczyna potwierdziła, że wszystkie dane są prawidłowe, księgowy przesłał formularz online.

Podsumowanie: jak krok po kroku zarejestrować jednoosobową działalność gospodarczą z pomocą biura rachunkowego z Białegostoku?

Chcąc odpowiedzieć na to pytanie, posłużmy się historią Agnieszki. Otóż dziewczyna chciała zarejestrować swoją pierwszą działalność gospodarczą, ale nie czuła się na siłach, żeby zrobić to samodzielnie. Wtedy z pomocą przyszło jej biuro księgowe, które krok po kroku przeprowadziło ją suchą stopą przez ten cały proces…

Jak w czterech krokach Agnieszka zarejestrowała JDG?

  • W pierwszym kroku dziewczyna odbyła szalenie konstruktywną i sympatyczną konsultację z księgowym, w czasie której odpowiedziała na pytania dotyczące swojej wizji działalności gospodarczej.
  • W drugim kroku sprawnie wypełniła z księgowym — w oparciu o wcześniejszą rozmowę — wniosek CEIDG-1, a następnie złożyli go przez Internet.
  • W trzecim kroku księgowy zgłosił Agnieszkę do ZUS-u, jako płatnika składek, na podstawie druku ZUS ZZA.
  • W czwartym kroku szef biura wysłał formularz VAT-R, dzięki czemu Agnieszka stała się płatnikiem VAT-u.

I tak Agnieszka, rejestrując firmę, doznała podwójnego szoku. Po pierwsze zdziwiło ją to, że wszystko poszło tak gładko i do tego bez wychodzenia z biura. A po drugie nie wydała na to ani jednej złotówki, gdyż nie poniosła żadnej opłaty urzędowej, a dodatkowo szef biura rachunkowego „Tributum” z Białegostoku pomógł jej za darmo…